Terapija bola u leđima

Bol u leđima je jedan od najčešćih problema savremenog čoveka. Oko 70 – 80% svetske populacije ga doživi jednom ili više puta sa tendencijom rasta. Procenjeno je da je preko 70% odraslih bar u jednom trenutku života, imalo epizodu lumbalnog bola.
Lumbalni sindrom predstavlja skup različitih simptoma, čija je zajednička karakteristika bol u lumbo-sakralnoj regiji sa ili bez spuštanja bola duž jedne ili obe noge, sa mogućim pratećom slabošću u izvođenju pokreta i gubitkom osećaja na dodir, ubod.
Postoje mnogobrojne promene koje se ispoljavaju pri lumbalnom bolu ali su svakako najčešće degenerativne promene kičmenih pršljenova i diskusa. Postoje dokazi da ove promene nastaju prvo na intervertebralnom diskusu. Suštinski razlog nastanka lumbalnog bola je mišićna slabost kao posledica inaktivnosti. Mišićna slabost, najčešće kao posledicu ima loše posturalno držanje tela i lošu biomehaniku.
Uzroci nastanka bola u donjem delu leđa
- Najčešće su tegobe izazvane degenerativnim promenama na nivou kočmenih pršljenova (spondiloza) koja počinje već posle 30-te godine
- spondilolisteza (pomeranje pršljenova put napred, najčešće zbog traume)
- spinalna stenoza (suženje kičmenog kanala kao posledica degenerativnih promena i upalnih, najčešće kod starijih osoba)
- diskus hernije (DH-prolabiranje pulpnog sadržaja-nucleus pulposus, u okolni prostor i samim tim mogući pritisak na spinalne nerve (npr. N. Ischiadicus najčešće)
- Sindrom piriformis tj. pritisak na išijadični nerv tog mišića zbog disbalansa peritrohanterne muskulature)
- Čest je uzrok bolova u leđima i skolioza (krivljenje kičme u levu ili desnu stranu).
- Vrlo često bolovi nastaju i pri dugotrajnom vršenje neke radnje (vožnja automobila, dugo stajanje, hodanje, višesatni rad na računaru,
- Dizanje tereta bez zaštitnih položaja-savijene noge u kolenu i kuku, kao beba u stomaku), razne traume kao što su saobraćajni udesi, povrede u sportu…
- Od čestih uzroka tegoba u leđima treba spomenuti i gojaznost kao vrlo negativna faktor (naslage masne u lumobo-sakralnom delu kičme i trbuha). Savetuje se obavezno smanjiti TT odogvarajućom ishranom i aktivnostima, vežbama za jačanje trbušno-leđne prese.
Na čemu se zasniva moja terapija?
- Tretmani koje sprovodim su kombinacija više različitih metoda I zasnivaju se na višegodišnjoj praksi:
- Mobilizacionih tehnika (u Evropi poznatije pod nazivom osteopatija)
- Manuelne terapije (specifične masažne tehnike)
- Kliničke kineziterapije (vežbi za stabilizaciju)
U ovoj kombinaciji daju najbolje rezultate u rešavanju kako bola u leđima tako I raznih drugih problema.
Tretmani u nekim slučajevima uklone bol izuzetno brzo ali cilj nam je rešavanje uzroka problema koji je doveo do pojave bola pa u nekim slučajevima bol nestaje popstepeno dok radimo na rešavanju uzroka.
Negativne reakcije ne postoje. U ređim slučajevima, trenutno pojačanje bola je moguće kod hroničnih stanja (promene vremena, nepravilnog podizanja tereta, naglih pokreta, spavanja na stomaku, padova i sl.).